İddaa Bayisi Nasıl Açılır?

İddaa bayisi nasıl açılır? konusu, özellikle bayi açmak isteyen birçok kişinin en çok araştırdığı konulardan birisi olmaktadır. Günümüzde şans oyunlarına olan ilginin artmasına bağlı olarak, İddaa bayisi açmak isteyende pek çok kişi bulunmaktadır. Spor Toto Teşkilatı Başkanlığına bağlı olarak açılabilen İddaa bayileri ile İddaa şans oyunlarının hepsi oynatılabilmektedir.

İddaa bayisi olmak için ise Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı’nın istediği bir takım şartları yerine getirmek gerekmektedir. İddaa bayiliği ise yine Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı’nın il ve ilçelerde başvuru yapan kişiler arasında yapılan kura ile bayilik alacak olan kişileri belirlemektedir.

İddaa Bayisi Nedir?

İddaa oyunu oynatılan ve Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren İddaa bayisi açmak, günümüzde en çok yapılmak istenilen iş kollarından birisi olmaktadır. İddaa bayisinde 18 yaşından büyük olan herkes İddaa oyununu oynayabilmektedir. Aynı zamanda İddaa oyunu sadece futbol olarak değil, epk spor dalı ile olarak da düzenlenmektedir.

Buna bağlı olarak bir İddaa bayisinde motor sporları, basketbol, voleybol, hentbol, bilardo ve tenis gibi benzeri pek çok spor dalı için İddaa kuponları oluşturulabilmektedir. İddaa oyunu bir şans oyunu olarak bilinse de, aslında İddaa oynayabilmek için oynanan spor dalı hakkında geniş bilgi sahibi olmakta gerekmektedir. Rastgele de oynanabilen İddaa oyununda, bilgi sahibi olunduğu takdirde daha çok kazanma şansı elde edilebilmektedir.

İddaa Bayisi Açmak İçin Şartlar Nelerdir?

İddaa bayisi olabilmek için öncelikle Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı’nın belirlediği bir takım şartları yerine getirmek gerekmektedir. Aynı zamanda şartlar yerine getirilse bile İddaa bayi açabilmek için yine Spor Toto Teşkilatı Başkanlığı tarafından düzenlenen kura çekilişini de kazanmak gerekmektedir. Yani bir anlamda İddaa bayisi açabilmek bir yerde kura sonucuna göre şansa bağlı olmaktadır. Bunlara bağlı olarak İddaa bayisi açmak için şartlar ve istenilen belgeler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İddaa bayisi açabilmek için gerekli olan şartların en başında geleni Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.
 • İddaa bayiliği için başvuru yapacak olan kişilerin fiili ehliyetlerinin olması gerekmektedir.
 • Sosyal düzeni ve anayasal düzeni bozacak herhangi bir suç işlenmemiş olması lazımdır.
 • Güvenlik güçlerine karşı işlenmiş herhangi bir suçunun bulunmaması gerekmektedir.
 • İddaa bayisi açmak isteyen bir kişinin 26.04.2004 tarihli 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53. Maddesine göre 1 yıl ya da 1 yıldan fazla hapis cezası almaması gerekmektedir.
 • İddaa bayisi açacak olan kişilerin akıl sağlığının yerinde olması lazımdır. Aynı zamanda bu nedene bağlı olan herhangi bir özrünün bulunmaması şarttır.
 • İkamet yerinin olması lazımdır.
 • İddaa bayisi açacak olan kişilerin vergi dairesine mutlaka kayıtlı olması gerekmektedir.
 • İddaa bayisi açacak olan kişilerin hırsızlık, rüşvet, casusluk, zimmet, dolandırıcılık, devlete karşı işlenmiş suçlar, irtikap, ve kaçakçılık gibi benzeri suçlara karışmaması olması gerekmektedir.
 • İddaa bayisi açacak olan kişinin bir e-posta adresine sahip olması şarttır.
 • İddaa bayisi açabilmek için kişilerin en az bir tane sabit bir telefon hattına sahip olması gerekmektedir.
 • İddaa bayisi açmak için başvuruda bulanan kişilerin eşinin ya da aile fertlerinden birisinin bile İddaa bayilik ruhsatlarının iptal edilmemiş olması şarttır.

Bir cevap yazın